«اکثر ایرانیان نژاد آریایی دارند»، بی بی سی دروغ گفت

به تازگی از تلویزیون بی بی سی فارسی گزارش دروغی پخش شد به نام «اکثر ایرانیان نژاد آریایی ندارند«. این گزارش را خبرنگار گمنامی به نام «شهریار صیامی» تهیه کرده است.

خبرنگار بی بی سی سعی کرده بر اساس نتایج یک تحقیق به ظاهر علمی ثابت کند، هفتاد درصد ایرانیان نژاد آریایی ندارند.

براساس تناقضات فراوان همین گزارش سعی خواهم کرد ثابت کنم، بی بی سی در مورد نژاد ایرانیان دروغی بزرگ و نابخشودنی گفته است. اما قبل از اثبات این دروغ بزرگ، ثابت خواهم کرد که این گزارش علاوه بر دروغ گویی، استاندارهای تهیه گزارش بی بی سی جهانی که بی بی سی فارسی هم بخشی از آن است را هم نقض کرده است.

طبق استاندارهای تهیه گزارش بی بی سی که یکی از معتبرترین استاندارهای تهیه گزارش در دنیاست، هر گزارش باید جانب بی طرفی را رعایت کند تا مخاطب خود بتواند بعد از پایان گزارش نتیجه گیری کند.

این قاعده درباره موضوعات جنجال برانگیز و حساسیت زا، بیش از پیش پررنگ شده و عدم نتیجه گیری قاطع در آن ضروری تر است.

مثلا اگر در گزارشی با موضوع ضرر و فایده های مهاجران افغانی در ایران، یک کارشناش بر اساس آمارهای علمی ادعا کرد افغانی های مقیم ایران به اقتصاد ایران ضرر زده و باعث کم شدن فرصت های شغلی برای ایرانیان شده اند، حتما یک کارشناس دیگر در همان گزارش باید نظر کارشناس اول را نقض کند و مثلا بگوید نخیر، آمار بی کاری بالا ربطی به مهاجرت افغان ها ندارد.

بر اساس این استاندارد بی بی سی، مخاطب در پایان گزارش بر اساس نظریه های مختلف کارشناسان خود تصمیم خواهد گرفت چه نتیجه ای بگیرد.

برگردیم به گزارش بی بی سی فارسی درباره نژاد ایرانی ها. موضوع نژاد، موضوعی بسیار حساسیت برانگیز است. پس در همین ابتدا نتیجه می گیریم، بی بی سی فارسی اصل اول تهیه گزارش استاندارد بی بی سی را رعایت نکرده است.

بی بی سی فارسی با حذف نتایج آزمایشات فراوان علمی دیگر که در غرب درباره نژاد آریایی ها انجام و ثابت می کند ایرانی ها نژاد آریایی دارند و پررنگ کردن تنها یک گزارش علمی که ادعا می کند ایرانی ها نژاد آریایی ندارند، درباره موضوع حساسیت برانگیز «نژاد» نتیجه گیری قطعی کرده و به همین دلیل در پایان گزارش مخاطب حق هیچ گونه انتخابی ندارد و لابد باید نتیجه قطعی بی بی سی را بپذیرد.

بی بی سی فارسی و خبرنگار گمنام آن «شهریار صیامی» که گزارش اخیر را تهیه کرده باید به چند سوال پاسخ دهند.

سوال اول، در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان که نژاد خود را «آریایی» می دانند، تحقیقات، پزشکی، علمی، تاریخی زیادی درباره منشا پیدایش نژاد آریایی صورت گرفته است. آیا خبرنگار بی بی سی قبل از تهیه گزارش سعی کرده است از نتایج آن تخقیقات هم با خبر شود و بعد دست به تهیه این گزارش دروغ بزند؟

سوال دوم، «شهریار صیامی» در این گزارش به نقل از دکتر «مازیار اشرفیان» که تحقیق اخیر را انجام داده می گوید، نتیجه قطعی این تحقیق از برسی مولکول های به دست آمده از چند استخوان باستانی در مسجد کبود و شهر سوخته گرفته شده است.» سوال اینجاست، چرا فقط درباره چند استخوان باستانی در مسجد کبود و شهر سوخته برسی ژنتیکی شده و چرا درباره استخوان های باستانی در اماکن دیگری همچون شوش، اصفهان، شیراز، یزد، کرمان، سمنان و… برسی ژنتیکی صورت نگرفته است؟

سوال سوم، بین تمام فرضیه های تاریخی درباره نژاد آریایی یک چیز مشترک است و تمام تاریخ دانان به آن معترفند و آن این که

«آریا، اَریا، اَیرییا، نامی است که نیاکان مشترک اقوام ایرانی و هندی خود را بدان معرفی می‌کردند و آن را به معنی شریف، اصیل و آزاده و بسیار نجیب دانسته‌اند. کسی که وابسته و از تبار قوم آریا باشد آریایی، آرین یا آریان می‌نامند. تنها مورد کاربرد مجاز اصطلاح آریایی درباره اقوامی است که در ازمنه باستانی خود، خویشتن را آریا می‌نامیدند. نام ایران نیز از این ریشه مشتق شده‌است.» (بر گرفته از ویکی پدیای فارسی و انگلیسی)

سخنی کوتاه خطاب با تهیه کنندگان گزارش مجهول «اکثر ایرانیان نژاد آریایی ندارند»، پخش شده از بی بی سی

دوست گرامی، آقای «شهریار صیامی»، لا اقل قبل از تهیه گزارش تحقیق کوچکی انجام می دادی و بعد دست به تهیه گزارش می زدی.

آقای بی بی سی گرامی، به راستی هدف شما از پخش گزارشی که در تهیه آن استاندارهای تهیه گزارش خود بی بی سی نقض شده چه بود و چرا نژاد آریایی ایرانیان را هدف قرار داده اید؟

گردنبند یافت شده در تپه مارلیک با نشان آریایی صلیب شکسته. نگهداری شده در موزه ملی ایران


 

لینک این مطلب در بالاترین و آزادگی. لطفا اگر پسندیدید رای دهید.

Advertisements

13 responses

 1. dooste aziz aya nejad enghadr ahamiat darad?dalile shoma raje be ahamiate nejad chist?chera bar asase gozashtegan bayad ghezavat shavim ya be khod eftekhar konim va bar asase an hoghooghe afrad ra na dide begirim.

 2. من در این متن به دو وجه پرداخته ام، وجه مهم تر نوشته من، نقض استاندارهای بی بی سی جهانی برای تهیه یک گزارش توسط بی بی سی فارسی است. نقض استاندارد تهیه گزارش امروز می تواند درباره «نژاد» اتفاق بی افتند و فردا درباره مسائل دیگر. رسانه غولی همچون بی بی سی، گزارشی بسیار غیرحرفه ای تهیه کرده اما من در وبلاگ کوچکم که به بزرگی بی بی سی نیست، سعی کردم حرفه ای عمل کنم و هم نظر بی بی سی را مطرح کردم و هم نظر خودم که مخالف نظر بی بی سی است. در واقع بی بی سی که به ظاهر رسانه ای حرفه ای است خود را در حد یک وبلاگ که جایی برای مطرح کردن عقاید شخصی و قطعی است پایین آورده ولی من سعی کردم وبلاگم را تا حد یک رسانه حرفه ای بالا ببرم. امیدوارم جوابتان را گرفته باشید، سپاس

 3. alan chera bayad harfe oon aga ro ke mohagege gabool nakonim amma harfe shoma ro ke na tanha mohageg nistin balke moteaseb ham hastin gabool konim? nemigam oon aga dorost goftan amma beine harfe shoma 2ta mosalaman harfe oon o gabool mikonam, fek mikonam har ki ke be door az taasob fek bokone haminjoor fek khahad kard

 4. آخه اینم شد دلیل؟ شما خودت میگی‌ که باید علمی‌ حرف زد! اونوقت یه مدرک برای حرفات نیاوردی! لطفا به من بگو اصلا تعداد مهاجرانِ آریائی به سرزمینِ ایران چقدر بوده؟ و کلا تکلیف ساکنانِ ایران قابل از ورودِ مهاجرانِ آریائی چی‌ شده؟؟

 5. درود بر شما دوست و میهن پرست گرامی. از نقد پخته تون بسیار سپاسگزارم. من خبر بی بی سی رو اولین باره شنیدم و فکر میکردم تازه کشف شده. ممنونم از شما که دست این فریبکاران رو رو کردید. از ته دلم از شما ممنونم. در ضمن از حرف تازیان و خودفروختهگان ناراحت نشین. دست خودشون نیست. پاینده باشید

 6. طبق معمول سنوات قبلی شاهد شیطنت کثیفی از جانب آیت الله بی بی سی بودیم
  واقعیتی را که نتیجه این پژوهشها با اثبات رسانید 180 درجه با آن تیتر کذایی متفاوت است
  در واقع این پژوهشها بار دیگر خط بطلانی بر نظریه بی بنیاد مهاجرت آریایی ها از منطقه قفقاز و جنوب سیبری به ایران و سایر نقاط کره خاکی کشید و متعاقبا صحه گذارد بر پژوهشهای ارزشمن و سترگد زنده یاد جهانشاه درخشانی و رضا مرادی غیاثآبادی که منشا و سرچشمه اولیه آریای ها را فلات ایران دانسته اند و مهاجرت ایشان به سایر نقاط را زا این ناحیه برشمرند
  http://fa.wikipedia.org/wiki/جهانشاه_درخشانی

 7. اولا اون گزارش حرفای خبرنگار بی بی سی نبود و گفنه های یه محقق ایرانی بود و محتوای هر گزارش لزوما موضع اون رسانه نیست…دوما بابا شماها تو قرن بیست و یکم هنوز دارین از نژاد حرف میزنین؟ که چه چیزی رو ثابت کنین. که نژاد آریای نژاد برتره؟ یا آم ها بر اساس نژادشون بهتر و بدترن؟ خجالت بکشین! بدترین و وحشتناکترین جنایتهای تاریخ ریشه نژدی و نژادپرستی داشته…دست بردارین تورو خدا! آقاس کوروش شیرازی کلمه به کلمه کامنتت حالمو بد کرد. تفاوت میهن پرستی با نژادپرستی از زمین تا آسمونه و شما انگار نمیبینین این فاصله رو! زنده باد ایرانی از هر نژادی!

 8. dooste aziz man soalam asasan in nabood.ma hame ensanimo barabar.faregh az meliato nejado rang.in namgozari ha ba soorate tadriji baraye bartari jooi etefagh miofte.va agar 1kam bi taasob va az biroon negah koni mibini in erghe vatan parasti va eftekhar be nejad fashisme ke roomoon nemishe alanan begim.

 9. درود بر ایرانیان آریایی
  شماها وقتی خودتون رو زیر سوال میبرید ، دیگه بی بی سی هم سوء استفاده میکنه .
  باعث تاسفه . بعضی از دوستانی که نظر دادن ، بله شما ملازاده و تازی زاده هستی ، مارو قاطی نکن.
  به امید فردای بهتر ایران.

 10. نتیجه تحقیقات علمی که تو یه دانشگاه معتبر انجام شده رو که نمیشه زیر سوال برد جیگر بعد اون تحقیق چیز بدی که نگفته بود
  گفته بود ایرانیان حداقل از یازه هزار سال پیش با هم بودن
  بعد حضرتعالی تصور بفرمایید وقتی اریاییها تشریف اوردن اینجا ،اینجا که بی صحاب و نبود قربونت برم ادم داشته اینجا زندگی می کرده اونها هم اومدن کمی قاطی شدن بعد نژاد ایرانیهای اولیه از اریاییها بهتر بوده کلی شهرهای تاریخی ساختن مثل اونچه در جیرفت و شهر سوخته پیدا شده
  اخه یه ذره فکر هم خوب چزیه ژن و دی ان ای رو که نمیشه گفت دروغه که
  اون هم 2600 نمونه خونی بوده که از سراسر ایران ازممایش شده
  بعد مثلا اریاییها چه زهر ماری بودن که ما مردم ایران خودمون رو بهشون بچسبونیم؟چیکار کردن؟
  اقا اریایی یعنی نجیبی ما باید خودمان را به اتها بچسبانیم خیلی خوب می شود !تاریخشون؟…؟
  خدا یه عقلی به شما بده یه پولی هم به ما

 11. ضمنا تحقیق این اقا گفته بود ایرانی ها با اعراب هم قاطی نشدن و اریایی هم نیستن ما ایرانی هستیم نژاد خاص خودمون رو داریم

 12. Alii bud,man nejhad parast budane khodamo elam mikonam va hich ebaii az in karam nadaram.ghablan rajebe un gardan band motale karde budam.faghat mikhastam khaste nabashid begam b shoma va tashakor konam,.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s