جزئیات تازه از قتل گل‌محمد خداوردی‌زاده كاریکاتوریست معروف – هادی حیدری: گل‌محمد برای دنیای پیچیده ما ساخته نشده بود

لینک گزارش روزنامه شرق درباره قتل گل‌محمد خداوردی‌زاده

گزارش روزنامه شرق درباره قتل گل‌محمد خداوردی‌زاده

روزنامه شرق: تحقيقات ويژه ماموران پليس درباره مرگ مشكوک كارتونيست جوان آغاز و نوازنده‌ای به‌عنوان مظنون به قتل، بازداشت شد. به گزارش خبرنگار ما، گل‌محمد خداوردی‌زاده كارتونيست 37 ساله قوچانی وقتی كه برای ميهمانی به خانه دوستش رفته‌بود به طرز مشكوكی جان خود را از دست داد. صبح چهارشنبه هفته پيش بود كه به برادر گل‌محمد خبر دادند، اين جوان 37 ساله دچار جراحت شده‌است وقتی او براي كمک به برادرش به محلي كه گفته‌شده‌بود رفت، متوجه شد گل‌محمد جان خود را از دست داده‌ و ماموران هم در محل حضور دارند. به دستور بازپرس ويژه قتل قوچان جسد به پزشكي قانوني انتقال يافت و تحقيقات در اين خصوص آغاز و معلوم شد مقتول، كارتونيست جوانی است كه شب حادثه در خانه دوستش يعقوب بود. وقتی برادر گل‌محمد مورد بازجويی قرار گرفت به بازپرس گفت: برادرم برای چندين كتاب‌ كودک تصوير‌سازی كرده بود و كارتون‌های موفقی داشت. او از كارتونيست‌های شناخته‌شده بود اما به دليل اينكه نمي‌توانست از هنرش پول كافی به دست آورد، كار تزيينات ساختمانی و طراحی داخلی ساختمان هم انجام می‌داد و پول می‌گرفت. او با دوستش يعقوب كه او هم نوازنده چيره‌دست سه‌تار است و در قوچان شهرت و آوازه ‌دارد كار می‌كرد. آنها برای تامين زندگی‌شان اين كار را انجام می‌دادند و به دليل همين همكاری برادرم مبلغی پول از يعقوب طلب داشت و شب حادثه به مادرم گفته‌ بود كه برای گرفتن اين پول مي‌رود اما شب به خانه برنگشت. او ادامه ‌داد: اين موضوع چندان تعجب‌آور نبود چون برادرم و يعقوب با هم خيلی دوست بودند و گاهی هم يعقوب به خانه ما مي‌آمد و می‌ماند. صبح كه شد، يعقوب با پدرم تماس گرفت و گفت گل‌محمد حالش خوب نيست و از ما خواست به خانه‌اش برويم، من رفتم و ديديم جسد برادرم روی زمين افتاده‌ است. در ادامه بررسی‌ها يعقوب مورد بازجويی قرار گرفت او قتل دوستش را انكار كرد و در ابتدا مدعی شد فقط جسد او را ديده‌ و نمی‌داند چه اتفاقی برای او افتاده‌‌ است. او گفت: گل‌محمد شب در خانه ما ماند صبح وقتی من سركار رفتم او هنوز خواب بود وقتی به خانه برگشتم ديدم جسدش روی زمين در حياط افتاده‌است. وقتی بازپرس، يعقوب را سوال‌پيچ كرد او اعترافش را تغيير داد و گفت: آن روز به جز من و گل‌محمد دوست ديگرمان هم در خانه ما بود ما هر سه شب خوابيديم صبح كه بيدار شدم ديدم گل‌محمد در حياط است و از دوستم هم خبری نيست. من نمی‌دانم چه اتفاقی برای او افتاده‌است. يعقوب در حالی از ماجرا اظهار بی‌اطلاعی می‌كرد كه تيم تجسس پيراهنی را در حالی كه تازه شسته و خيس در كيسه‌ای قرار داده ‌شده ‌بود، در خانه متهم پيدا كردند، از سويی خانواده مقتول گفتند: زمانی كه او از خانه خارج شد، پيراهنی نارنجی (پيراهن پيداشده در كيسه) به تن داشت و آنچه هنگام كشف جسد بر تن پسرشان بود متعلق به او نيست. پس از آن انجام تن‌پيمايی هم فاش كرد گل‌محمد قبل از مرگش با كسی درگير شده بود چرا كه آثار خراشيدگی و كبودي در ناحيه بينی‌ و خراش‌هايی هم در شانه و دست و شكمش به چشم مي‌خورد. از آنجايی كه پزشكی قانونی قوچان نتوانست علت دقيق مرگ را تشخيص دهد جسد براي كالبد شكافی به پزشكی قانونی مشهد فرستاده و بعد از انجام كالبد شكافی و برداشتن نمونه‌های لازم جنازه به خانواده گل‌محمد تحويل داده‌شد. در حال حاضر يعقوب در بازداشت است و تحقيقات پليس براي به دست آوردن اطلاعات درخصوص مرگ كارتونيست جوان ادامه‌دارد. 

یادداشت هادی حیدری درباره مرگ  گل‌محمد خداوردی‌زاده

پرواز گل‌محمد برفراز مرگ صفحه آخر
هادی حيدری

از پنجشنبه شب كه خبر درگذشت دوست و همكار عزيزمان، گل‌محمد خداوردی‌زاده را شنيدم در بهتی سنگين فرو رفته‌ام. نمی‌دانم بايد چه گفت و بايد چه نوشت؟ يک هفته بعد از سی و هفتمين سالگرد تولدش او را كشته‌اند و تو مانده‌ای كه چگونه باور كنی اين حادثه جگرسوز را. آخرين باری كه گل‌محمد را ديدم، بسيار نحيف و لاغر شده بود. يادم هست نگرانی‌ام را بروز دادم و او مانند هميشه آرام به صورتم نگاه كرد و لبخندی ملايم تحويلم داد. گل‌محمد انگار برای دنيای پيچيده ما ساخته نشده بود. او مانند آب، زلال بود و مانند چشمه، جوشان از خلاقيت. كارتونيست و تصويرگری قدرتمند بود. هرگز آن‌گونه كه بايد، قدر نديد. به شدت روح حساسی داشت و پلشتی‌های زندگی‌های امروز را برنمی‌تابيد. همين، دليلی بود كه عزلت‌نشينی را اختيار كرد. مدت‌ها در كوه زندگی مي‌كرد و در طبيعت جست‌وجو. آدم عجيبی بود. او «خودش» بود. اهل تظاهر نبود. همين قدر ساده و بی‌آلايش. آثارش از روحي شاعرانه برمی‌خاست. خط‌هايش پر از حركت بودند؛ مانند ذهن خلاقش كه همواره در حركت بود.

حالم گرفته است. تنها كاری كه می‌توانم برای گل‌محمد عزيز انجام بدهم انتشار يكی از كارهاي باارزش اوست كه در اين قاب می‌بينيد.
روحش شاد

یادداشت هادی حیدری درباره مرگ گل‌محمد خداوردی‌زاده

بیوگرافی زنده یاد گلمحمد خداوردی زاده (منبع: کارتون آنلاین)

گل‌محمد خداوردی‌زاده، متولد شب یلدای 1353 در روستای کلاته‌بالی واقع در استان خراسان؛ پس از گذراندن دوره‌های متعدد هنری در شهرهای تبریز، مشهد، آمل و اصفهان، تحصیلات آکادمیک خود را در رشته‌ی گرافیک در تهران به پایان برد.

از اواخر سال 1372 کار مطبوعاتی خود را آغاز کرد. نشریات صبح امروز، نگاه‌نو، کیهان هوایی، اندیشه‌ی جامعه، جهان اندیشه، شرق، اعتماد ملی و چند نام دیگر، از جمله نشریاتی بودند که آثار کارتون و تصویرسازی او را منتشر کردند.

در کنار این فعالیت، آثار گل‌محمد در مسابقات و نمایشگاه‌های کارتون داخلی و جهانی نیز راه یافت و برای او جوایزی چون کسب جایزه‌ی سوم از نمایشگاه بین‌المللی کتاب، مدال برنز از نمایشگاه بین‌المللی هولیگانیسم، و چند جایزه‌ی ویژه و دیپلم افتخار از مسابقات دیگر به ارمغان آورد.

از یک دهه‌ی پیش، گل‌محمد فعالیت هنری خود را در حوزه‌ی تصویرسازی کتاب؛ با همکاری ناشرانی چون: افق، شولا، ویدا، قدیانی، ثالث، شباویز و کارنامه پیش برد و آثار ماندگار و قابل توجهی ارائه کرد؛ کتاب‌هایی نظیر «موش پرنده»، «دسته گلی برای اسب‌های نانجیب»، «ماجراهای سلطان و آقا کوچول»، «من اطرافم را دوست دارم»، «یک قصه‌ی افسانه‌ای»، «دو ماهی» و تعدادی دیگر، از این قرارند.
جدیدترین آثار کارتون خداوردی‌زاده در وب‌سایت «پرشین‌کارتون» ارائه می‌شد و در دو مجموعه‌‌ی 1 و 2 کتابی به همین نام نیز منتشر شد.

کارتونی از گل محمد خداوردی زاده

روزنامه اعتماد ملی، به تاريخ 17/9/86، صفحه 16 (صفحه آخر)

گل محمد خداوردی زاده، کارتونیست و طراح ایرانی درگذشت (منبع: کارتون آنلاین)

گل محمد خداوردی زاده، کارتونیست، طراح و تصویرساز ایرانی روزچهارشنبه 7 دی ماه 1390 در یک نزاع، کشته شد. به گزارش «کارتون آنلاین» در تماس با خانواده وی، علت مرگ، ضرب و شتم شدید خداوردی زاده از سوی قاتل یا قاتلین عنوان شده است.

بر روی بدن او آثار شکستگی و جراحت های شدید دیده شده است. متهم توسط نیروهای پلیس، دستگیر و در بازداشت به سر می برد. جسد گلمحمد خداوردی زاده، امروز جمعه پس از انجام کالبدشکافی در مشهد، تشییع و به خاک سپرده شد.

گل محمد خداوردی زاده

لینک این مطلب در بالاترین، بی رنگی، دنباله و آزادگی!

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s